RESCUE BRZOSTEK 2021

W dniach 23-25.07.2021 zostały zorganizowane III Ogólnopolskie Warsztaty Ratownictwa Technicznego pn. „RESCUE BRZOSTEK 2021”, które odbyły się w miejscowości Klecie (woj. Podkaprackie). Organizatorami warsztatów była Ochotnicza Straż Pożarna w Brzostku, Ochotnicza Straż Pożarna w Stobiernej.
Pierwszego dnia warsztatów zorganizowano szkolenie Basic RT dla strażaków. Basic RT jest pierwszym, podstawowym i wprowadzającym etapem do cyklu szkoleń z zakresu ratownictwa technicznego. Strażacy nabyli umiejętności prawidłowej obsługi sprzętu ratownictwa technicznego, stabilizacji pojazdów osobowych, technik użycia narzędzi hydraulicznych w celu wykonania dostępu do osoby poszkodowanej.
W drugim dniu po rejestracji uczestników rozpoczęła je seria wykładów, które odbyły się w sali wykładowej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzostku. Tematami wykładów były :
– „Dobór technik do zastanej sytuacji” – mł. bryg. Rafał Junior Podlasiński
– „Nowości medyczne w KSRG” – Grzegorz Łojek
Po zakończonych wykładach uczestnicy udali się na plac Zespołu Szkół w Brzostku, gdzie czekało na nich ponad 30 wraków samochodów. Strażacy podzieleni wcześniej na grupy ćwiczyli na 6 stanowiskach, na których realizowana tematykę Cross-Rammingu, podnoszenie gabarytów, samochód dachem uderzył w drzewo, samochód pionowo oparty dachem o drzewo, samochód przygnieciony kłodą drewna, samochód wbity pod inny pojazd, samochód na barierze a także wplecione zagadnienia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, postępowanie z poszkodowanymi, w tym tamowanie krwotoków za pomocą, staz taktycznych, prawidłowe wydobycie poszkodowanych itp.
Instruktorami Warsztatów Rescue Brzostek 2021 byli:
– Rafał Junior Podlasiński
– Paweł Karabin,
– Paweł Ryś
– Paweł Bieleń,
– Mikołaj Stosio,
– Szymon Marszał,
– Artur Marszał,
– Rafał Godniak,
– Grzegorz Łojek,
– Bartłomiej Kot,
– Rafał Borkowski
– Bartek Fligier
– Kamil Migacz
Przy tej okazji słowa podziękowania kieruje do wszystkich instruktorów za poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę.
W przerwach między ćwiczeniami strażacy mogli zapoznać się ze sprzętem ratowniczym na stoiskach firm FIRE-MAX, Kadimex, Saftech, Supron1, Fenix.Market, Paratech, Milwaukee, Rosenbauer. W warsztatach uczestniczyło łącznie 100 strażaków z PSP i OSP. Warsztaty, podczas których można było poszerzyć wiedzę i umiejętności w zakresie technik ratowniczych cieszyły się dużym zainteresowaniem i zakończyły się uzyskaniem stosownych certyfikatów uczestnictwa, które otrzymali uczestnicy warsztatów.
Podziękowanie kierujemy dla Naszego partnera Fire-Max, który dostarczył akumulatorowe narzędzia hydrauliczne na poszczególne stanowiska. Sprzęt do ćwiczeń ratownikom i instruktorom udostępniły również Kadimex, Paratech, Saftech, Fenix.Market, Suoron1 dzięki którym mieliśmy okazję testować systemy podpór do stabilizacji Paratech czy poduszki podnoszące Resqtec, narzędzia akumulatorowe Milwaukee inny sprzęt.
Warsztaty nie były by oczywiście możliwe gdyby nie przychylność i zgoda Dyrekcji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostku na terenie, której odbyła się tegoroczna edycja warsztatów.
Podziękowania dla strażaków z Jednostki OSP Brzostek za profesjonalną pomoc w organizacji III warsztatów ratowniczych RESCUE BRZOSTEK 2021 gdzie bez ich pomocy i poświęconego czasu organizacja tego wydarzenia byłaby dużym utrudnieniem. Ze strony organizatora OSP Brzostek za warsztaty odpowiedzialny był Naczelnik OSP Brzostek Rafał Godniak.
Wyrazy podziękowania kierujemy do instytucji, firm i osób, które wsparły organizację warsztatów „RESCUE BRZOSTEK 2021” tj.
Wojciech Staniszewski Burmistrz Brzostku
Komenda Powiatowa PSP w Dębicy
– Kierownika Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku Pana Daniela Wójcika
– Dyrekcji i Pracowników Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku
Fire-Max
Kadimex
Paratech Fire & Rescue Equipment
SafeTech Resqtec Polska
Ballyclare International
FENIX.MARKET
SUPRON 1
BRUBECK
Rosenbauer Group
– Złomowisko pojazdów SKAMET – Lipinki
– Złomowiska pojazdów ZŁOMAK – Tarnów
– Złomowisko pojazdów PIAST – Ropczyce
– Złomowisko pojazdów Recyclingcar Szufnarowa
Topicar
Kruszywa i Transport – Jarbet
– Grześ-Kop Grzegorz Orlow
– FHU Ligęzka Grzegorz Ligęzka
Rasbud Klecie
MILWAUKEE Polska
Resqtec
– Pomoc Drogowa Roman Surdel z Brzostku
– Drukarnia Zet Dębica
TV Brzostek
Adrian Socha Team
Strefa Reklamy
– Pan Ryszard Hendzel
– Pan Wojciech Sarnecki

Już dzisiaj organizatorzy zapraszają na IV Ogólnopolskie Warsztaty Ratownicze „Rescue Brzostek 2022”.

Opracował: Naczelnik OSP Brzostek
Rafał Godniak