RESCUE BRZOSTEK 2018

W dniach 28-29.04.2018 zostały zorganizowane pierwsze na Podkarpaciu Warsztaty Ratownictwa Technicznego „RESCUE BRZOSTEK 2018” , które odbyły się w miejscowości Brzostek (woj. Podkaprackie). Organizatorami warsztatów była Ochotnicza Straż Pożarna w Brzostku, Ochotnicza Straż Pożarna w Stobiernej oraz Grupa Liderzy Podkarpacie. Natomiast instruktorami byli st kpt. Rafał Junior Podlasiński, st. ogn. Paweł Karabin oraz instruktorzy Fire Squad.

Celem nadrzędnym warsztatów było przygotowanie uczestników do realizacji zadań ratowniczych związanych z wykonaniem dostępu do osób poszkodowanych podczas wypadków komunikacyjnych.

Po przybyciu i rejestracji wszystkich uczestników  warsztaty rozpoczęły się od przywitania przybyłych Jednostek przez Naczelnika OSP Brzostek Rafała Godniaka. W pierwszym dniu odbyły się wykłady w sali widowiskowej  CKiCz w Brzostku przedstawione kolejno przez Rafała Juniora Podlasińskigo , Pawła Karabina oraz Sylwestera Adamka , które obejmowały  tematy:

– Bezpieczeństwa ratownika podczas działań ratownictwa technicznego

– Cross ramming

– Zagrożenia przy zdarzeniach z infrastrukturą elektroenergetyczną

Po zakończonych wykładach na placu Ochotniczej Straży Pożarnej Brzostku obyły się demonstracje na wrakach pojazdów gdzie przedstawiono demo technik, metody stabilizacji. W przerwach między wykładami strażacy mogli zapoznać się ze sprzętem ratowniczym na stoiskach firm FIRE-MAX oraz FENIX.MARKET.

Następnego dnia na ratowników czekały zajęcia praktyczne na przygotowanym placu ćwiczeń, który zlokalizowany był w Brzostku ul. Szkotnia. Uczestnicy podzieleni zostali na grupy mogli sprawdzić się w wielu ciekawych scenariuszach samochód na boku, samochód na dachu, cross ramming, samochód osobowy pod naczepą samochodu ciężarowego oraz techniki ewakuacji poszkodowanych z miejsc trudnodostępnych. Sprzęt do ćwiczeń ratownikom udostępnił FENIX.MARKET oraz FIRE-MAX, dzięki którym mieliśmy okazję testować narzędzia hydrauliczne i sprzęt ratowniczy.

Warsztaty nie były by oczywiście możliwe gdyby nie instruktorzy i przy tej okazji słowa podziękowania dla Rafała Juniora Podlasińskiego, Pawła Karabina oraz ekipy FIRE SQUAD za poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę. Słowa podziękowania dla Pana Burmistrza Wojciecha Staniszewskiego za wsparcie i możliwość realizacji ćwiczeń. Dziękuje Jednostce OSP Ropa za możliwość wykorzystania sprzętu ratowniczego. Podziękowanie dla Firm Fire-Max i Fenix.Market za udostępnienie sprzętu. Dziękuje strażakom OSP Brzostek, którzy zaangażowali się w przygotowanie tych warsztatów gdzie bez ich pomocy byłoby to dużym utrudnieniem. Ze strony OSP Brzostek za warsztaty odpowiedzialny był Naczelnik OSP Brzostek Rafał Godniak.

W warsztatach uczestniczyło łącznie 60 strażaków z PSP i OSP z całej Polski. Warsztaty, podczas których można było poszerzyć wiedzę i umiejętności w zakresie technik ratowniczych cieszyły się dużym zainteresowaniem i zakończyły się uzyskaniem stosownych certyfikatów uczestnictwa, które otrzymają uczestnicy warsztatów. Już dzisiaj organizatorzy zapraszają na II warsztaty ratownicze „Rescue Brzostek 2019”.

Wyrazy podziękowania  kierujemy do osób, instytucji i firm, które wsparły organizację warsztatów „RESCUE BRZOSTEK 2018”

– Burmistrza Miasta i Gminy Brzostek Pana Wojciecha Staniszewskiego

– Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy

– Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Brzostku dh Daniela Wójcika

– Kierownika Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku Pani Marty Król

– Fire-Max

– Fenix Market

– Ślusarstwo Władysław Radzik

– Złomowiska pojazdów z miejscowości Lipinki

– FHU Mikrokosm

– TV Brzostek

– Droga Ratownika

– Podkarpackie998

 

W szkoleniu udział wzięli strażacy z Jednostek PSP i OSP:

PSP Krosno

PSP Gorlice

PSP Nowy Targ

PSP Dębica

PSP Żory

PSP Gorzów Wielkopolski

OSP KSRG Brzostek

OSP KSRG Stobierna

OSP KSRG Białka Tatrzańska

OSP KSRG Trybsz

OSP KSRG Równe

OSP KSRG Żołynia

OSP KSRG Duńkowice

OSP KSRG Ropa

OSP KSRG Nowy Targ

OSP KSRG Kamień

OSP KSRG Raniżów

OSP KSRG Mętów

OSP KSRG Kołaczyce

OSP Podłęże

OSP Pusta Wola

OSP Czermna

 

Opracował: Naczelnik OSP Brzostek

Rafał Godniak

FOTO DZIEŃ I.

 

FOTO DZIEŃ II