RESCUE BRZOSTEK 2022

W dniach 22-24 kwietnia br. gościliśmy ratowników z całej Polski oraz reprezentację strażaków z Gruzji. Łączenie w warsztatach udział wzięło ponad 100 ratowników. Powodem ich wizyty były IV ogólnopolskie warsztaty ratownictwa technicznego RESCUE BRZOSTEK 2022. Przez trzy dni stworzyliśmy największe w tej części Polski święto ratownictwa technicznego.

Warsztaty rozpoczął piątkowy prolog w którym pierwszym ze szkoleń był BASIC RT dla 22 strażaków. Basic RT jest pierwszym, podstawowym i wprowadzającym etapem do cyklu szkoleń z zakresu ratownictwa technicznego. Strażacy nabyli umiejętności prawidłowej obsługi sprzętu ratownictwa technicznego, stabilizacji pojazdów osobowych, technik użycia narzędzi hydraulicznych w celu wykonania dostępu do osób poszkodowanych uwięzionych we wrakach pojazdów.

Piątkowy dzień szkoleniowy został zamknięty epizodem ćwiczeń nocnych w miejscowości Brzostek. Przygotowane założenie ćwiczeń zakładało zderzenie dwóch samochodów osobowych. W wyniku zdarzenia 6 osób zostało poszkodowanych a część tych osób oddaliła się z miejsca zdarzenia w nieznanym kierunku. Po odprawie na miejscu ćwiczeń strażacy podzieleni na zastępy zostali dopuszczeni do miejsca zdarzenia. Zadbano aby przygotowane przez organizatorów założenie oddało w jak największym stopniu realizm zdarzenia.

Oficjalnie warsztaty zostały otwarte w sobotę przez Organizatorów Prezesa OSP Brzostek Daniela Wójcika i Rafał Godniaka Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzostku. Następnie przeprowadzono wykłady teoretyczne dla uczestników, które odbyły się w sali Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleciach. Dalszą część seminarium stanowiły sesje treningowe, gdzie przez dwa dni na 7 zróżnicowanych tematycznie stanowiskach uczestnicy praktykowali pod nadzorem kadry instruktorów. Zajęcia praktyczne dawały możliwość weryfikacji różnych rozwiązań technicznych w odniesieniu do realnych sytuacji. Na tych stanowiskach realizowano tematykę podnoszenie gabarytów, samochód osobowy pod ciężarowym, samochód dachem w rowie, samochód na dachu, samochód bokiem uderzył w betonowy słup, samochód dachem na barierze i drugi pojazd na boku, kombajn rolniczy a także wplecione zagadnienia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, postępowanie z poszkodowanymi, w tym tamowanie krwotoków za pomocą, staz taktycznych, prawidłowe wydobycie poszkodowanych itp. Jednocześnie należy podkreślić zdyscyplinowanie ćwiczących podczas działań i sumienność w wykonywaniu zadań stawianych przez organizatorów – zadań często nie ratowniczych, a organizacyjnych. Wszak dobrze wiemy, że od sprawnego zarządzania logistycznego, zależy możliwość współpracy podmiotów ratowniczych uczestniczących na miejscu zdarzenia.

W przerwach między ćwiczeniami strażacy mogli zapoznać się ze sprzętem ratowniczym na stoiskach firm FIRE-MAX, Kadimex, AEG, Fenix.Market, Paratech. Po raz pierwszy w Polsce Fire-Max zaprezentował EIS Vetter – mobilny i lekki, kompaktowy system do chłodzenia i zabezpieczenia samochodów elektrycznych. Warsztaty, podczas których można było poszerzyć wiedzę i umiejętności w zakresie technik ratowniczych cieszyły się dużym zainteresowaniem i zakończyły się uzyskaniem stosownych certyfikatów uczestnictwa, które na zakończeniu RESCUE BRZOSTEK 2022 otrzymali uczestnicy warsztatów.

Podziękowanie kierujemy dla Naszego partnera Fire-Max, który po raz kolejny dostarczył akumulatorowe narzędzia hydrauliczne na poszczególne stanowiska. Sprzęt do ćwiczeń ratownikom i instruktorom udostępniły również Kadimex, Paratech, Fenix.Market, OSP Brzostek. W imieniu organizatorów słowa podziękowanie dla Koła Naukowemu Ratownictwa Technicznego SGSP za pomoc i udostępnienie sprzętu belki służącej do przygotowania wraków na poszczególne stanowiska.

Warsztaty nie były by oczywiście możliwe gdyby nie przychylność i zgoda Dyrekcji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostku na terenie, której odbyła się kolejna edycja warsztatów.

Podziękowania dla strażaków z Jednostki OSP Brzostek za profesjonalną pomoc w organizacji IV warsztatów RESCUE BRZOSTEK 2022 gdzie bez ich pomocy i poświęconego czasu organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa. Ze strony organizatora OSP Brzostek za warsztaty odpowiedzialny był Naczelnik OSP Brzostek Rafał Godniak.

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali nas w trakcie realizacji warsztatów RESCUE BRZOSTEK 2022:


Wojciech Staniszewski Burmistrz Brzostku

– Komenda Powiatowa PSP w Dębicy

Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku

– Dyrekcji i Pracowników Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku KNRT

– Koło Naukowe Ratownictwa Technicznego SGSP

– Fire-Max

– Kadimex

– Paratech Fire & Rescue Equipment

– Ballyclare International

– FENIX.MARKET

– BRUBECK

–  AEG PowerTools

– Vetter

– Rosenbauer Group

– ZŁOMAK Sp. z o.o. – Złomowisko i kasacja pojazdów z Tarnowa

– Kruszywa i Transport – Jarbet z Mokrzca

– Grześ-Kop Grzegorz Orlow z Brzostku

– FHU Ligęzka Grzegorz Ligęzka z Brzostku

– Firma Transportowo Usługowa Jan Dziedzic z Bukowe

– RAŚ-BUD Klecie

– Pomoc Drogowa LASKO i Synowie

– Pomoc Drogowa Stanisław Jędrzejczyk z Brzostku

– Drukarnia Zet Dębica

– Firesquad

– FARMBIO Ryszard Tyburowski z Brzostku

– Betoniarnia Marbet z Brzostku

– Sklep spożywczy Lucyna Zięba z Brzostku

– TV Brzostek

– Strefa Reklamy


Już dzisiaj organizatorzy zapraszają na V ogólnopolskie warsztaty ratownictwa technicznego Rescue Brzostek 2023.

Opracował:

Naczelnik OSP Brzostek
Rafał Godniak