Podsumowanie 2020 roku

Wraz z początkiem 2021 pojawia się okazja do podsumowania minionego roku. Choć dane statystyczne tylko w pewnym stopniu pokazują poziom naszego zaangażowania w działania ratownicze, to zawsze stawialiśmy na jak największą transparentność.

Najbardziej interesująca jest zawsze ilość wyjazdów. W ubiegłym roku było ich 167 z czego pożary to 26 interwencji, miejscowe zagrożenia 141 interwencji. Nie odnotowano w minionym roku alarmów fałszywych. Oprócz akcji ratowniczych były również wyjazdy gospodarcze których jest bardzo dużo w ciągu roku.

Wyzwaniem dla każdej jednostki OSP jest realizacja interwencji w godzinach 8-16, w których spora część z nas pracuje. W tych godzinach interwencji jest też bardzo dużo. OSP w Brzostku nie posiada strażaków – konserwatorów na etacie, dlatego wszystko jest po prostu w rękach i nogach naszych strażaków, którzy wspólnym wysiłkiem dbają, abyśmy wyjeżdżali do akcji o każdej porze dnia i nocy. Nie było sytuacji abyśmy nie odpowiedzieli na wezwanie. Chcemy w tym miejscu podziękować strażakom za aktywność, ale i pracodawcom części z nich, za wyrozumiałość i umożliwienie udziału w akcji w godzinach pracy.

Pierwszy raz dokładniej spojrzeliśmy na teren naszych działań. Głównym obszarem naszych działań jest miasto Brzostek oraz pobliskie wsi Bukowa, Klecie, Zawadka Brzostecka, Januszkowice, Skurowa, Przeczyca, Kamienica Dolna. Ze względu na ilość mieszkańców i ruch ludzi oraz pojazdów to tu dzieje się najwięcej. W roku ubiegłym były akcje na terenie innych gmin i powiatów gdzie nasze zastępy prowadziły działania między innymi w powiecie Przeworskim czy powiecie Jasielskim, Gminie Jodłowa, Gminie Pilzno.
Do podziału bojowego w 2020 roku włączono dwa nowe samochody GLBART Renault Mascott, który zastąpił Peugeota Boxera oraz SLRR Chevrolet Orlando, który zastąpił samochód Renault Kangoo. W ramach otrzymanych dotacji zakupiono sprzęt ratowniczy, uzbrojenie osobiste, urządzenia do prania odzieży specjalnej, wykonano bieżące naprawy sprzętu i wyposażenia OSP.