WARSZTATY CFBT W BRZOSTKU

1 kwietnia br. (sobota) o godzinie 8:00 w Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzostku rozpoczęły się warsztaty „MIESZKANIÓWKA BRZOSTEK 2017” kształcące strażaków ratowników których tematem przewodnim były pożary wewnętrzne. Organizatorem szkolenia była Ochotnicza Straż Pożarna w Brzostku oraz CFBT.pl.

Celem takiego szkolenia CFBT jest zwiększenie skuteczności oraz bezpieczeństwa działań gaśniczych prowadzonych przez jednostki straży pożarnych. Szkolenie poświęcone jest całemu spektrum zagadnień związanych z występowaniem pożarów w obiektach.

W pierwszej części zajęć przedstawiono zagadnienia teoretyczne, bez których nie można mówić o praktyce. Omówiono tematy dotyczące procesu spalania, teorii rozwoju pożaru, zjawisk pożarowych, w tym również zagrożeń związanych z tymi zdarzeniami. Ponadto poruszono kwestie działania w zastępie, zabezpieczenia ratowników oraz operowania prądami gaśniczymi. Przy pomocy makiet, tzw. domków ogniowych, wywołaliśmy zjawiska pożarowe takie jak roll-over, rozgorzenie, spalanie oraz samozapłon gazów pożarowych czy wsteczny ciąg płomieni, w celu obserwacji faz rozwoju pożaru.

Na placu wewnętrznym remizy ćwiczyliśmy procedury otwarcia drzwi, różne warianty podawania prądów wody oraz współpracę strażaków w rocie, w tym komunikację i poruszanie się zespołu z nawodnioną linią. Ćwiczenia miały na celu doskonalić fundament ratownictwa, czyli działanie w zespole, aby sprawnie i szybko osiągnąć zamiar taktyczny.

Ostanie część zajęć odbyła się na terenie miejscowości Grudna Górna gdzie rozpoczęliśmy ćwiczenia na obiekcie budowlanym. Ćwiczenia podzielone były na dwa odcinki bojowe. W pierwszym strażacy mieli za zadanie zrobić tzw. reset pożaru natomiast rota druga w aparatach ochrony dróg oddechowych ćwiczyła różne warianty pożaru wewnątrz budynku aby utrwalić techniki operowania prądami wody aby jak najefektywniej wykorzystać środek gaśniczy przy jak najmniejszych dodatkowych stratach materialnych.

Warsztaty nie były by oczywiście możliwe gdyby nie instruktor CFBT.pl i przy tej okazji słowa podziękowania dla Marcina Chuchro za poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę. Podziękowanie dla Szymona Marszał –właściciela Firmy Fenix Market za udostepnienie sprzętu do ćwiczeń (nowe prądownice, odcinki “42” itp). Ze strony naszej OSP za warsztaty odpowiedzialny był: naczelnik OSP Brzostek Rafał Godniak.

Wyrazy podziękowania kieruję również do osób i firm, które wsparły organizację tego szkolenia tj.

– Burmistrza Brzostku Wojciecha Staniszewskiego

– Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Brzostku Daniela Wójcika

– Delta Service

– ELSTOB Paweł Wojnar

– PMS International Marek Wojnar

– FHU Mikrokosm

Oprócz naszych strażaków w szkoleniu udział wzięli strażacy z Jednostek OSP:

OSP KSRG Pawlin (woj. Lubelskie)

OSP KSRG Ropa (woj. Małopolskie)

OSP KSRG Biecz (woj. Małopolskie)

OSP KSRG Stobierna (woj. Podkarpackie)

OSP KSRG Siedliska Bogusz (woj. Podkarpackie)

OSP KSRG Czarna (woj. Podkarpackie)

OSP KSRG Wiśniowa (woj. Podkarpackie)

OSP KSRG Nowy Targ (woj. Małopolskie)

OSP KSRG Mętów (woj. Lubelskie)

OSP KSRG Radawiec Duży (woj. Lubelskie)

OSP Czermna (woj. Małopolskie)

OSP Nagawczyna (woj. Podkarpackie)

 

Video: TV BRZOSTEK

Foto: Naczelnik OSP Brzostek

Foto: Batycki Paweł

Opracował: Rafał Godniak