V Ogólnopolskie Warsztaty Ratownicze RESCUE BRZOSTEK 2023

 
Pracowity czerwcowy weekend strażaków z całej Polski na Podkarpaciu. Za nami V edycja RESCUE BRZOSTEK 2023, która się zakończyła. W dniach 24-25 czerwca w miejscowości Klecie zostały zorganizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Brzostku przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Stobiernej warsztaty ratownicze na które przybyli strażacy z najdalszych zakątków naszego kraju. Rescue Brzostek to warsztaty podczas których strażacy poszerzali wiedzę i umiejętności w zakresie ratownictwa technicznego, technik ratowniczych, Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy a organizatorzy zadbali oto aby przygotowane stanowiska odzwierciedlały jak najbardziej realizm zdarzeń i były niepowtarzalne.
Oficjalnie warsztaty zostały otwarte przez Organizatorów Prezesa OSP Brzostek Daniela Wójcika i Rafał Godniaka Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzostku. Następnie przeprowadzono wykłady teoretyczne dla uczestników przez bryg. Rafała Podlasińskiego i mł. kpt. Bartosza Frigiel, które odbyły się w sali wykładowej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku Dalszą część seminarium stanowiły sesje treningowe, gdzie przez dwa dni na 8 zróżnicowanych tematycznie stanowiskach uczestnicy szkolili się pod nadzorem kadry instruktorów. Zajęcia praktyczne dawały możliwość weryfikacji różnych rozwiązań technicznych w odniesieniu do jak najbardziej realnych sytuacji.
Na przygotowanych stanowiskach realizowano tematykę:
– ciągnik rolniczy
– zderzenie samochodu osobowego z autokarem
– samochód osobowy dachem do podłoża i drugi pojazd niestabilny na nim
– samochód po zderzenie z barierą
– zderzenie samochodu osobowego z motocyklem
– samochód dachem uderzył w betonową przeszkodę
– samochód wpadł do zbiornika wodnego
– samochód bokiem uderzył w drzewo
a także wpleciono w stanowiska pozoracje osób poszkodowanych , udzielanie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, postępowanie z poszkodowanymi, w tym tamowanie krwotoków za pomocą stazy taktycznej, prawidłowe wydobycie poszkodowanych itp. Jednocześnie należy podkreślić zdyscyplinowanie ćwiczących podczas działań i sumienność w wykonywaniu zadań stawianych przez instruktorów i organizatorów.
W przerwach między ćwiczeniami strażacy mogli zapoznać się ze sprzętem ratowniczym na stoiskach firm FIRE-MAX, Kadimex, Fenix.Market, Paratech. W trakcie warsztatów Fire-Max zaprezentował również robota Magirus WOLF R1, które uczestnicy mogli przetestować. Łączenie w warsztatach udział wzięło 110 ratowników PSP i OSP a na koniec każdy z uczestników uzyskał stosownych certyfikatów potwierdzający udział w RESCUE BRZOSTEK 2023.
Instruktorami V edycji Rescue Brzostek byli:
st. kpt. Paweł Ryś
kpt. Rafał Borkowski
kpt. Bartłomiej Kot
mł. Kpt. Bartek Fligier
mł. kpt. Marek Ściurka
mł. kpt. Kacper Kubek
mł. kpt. Michał Majek
asp. Paweł Bieleń
mł. ogn. Tomasz Kulak Tk Kulak
Szymon Marszał
Artur Marszał
Sebastian Żurowski
Podziękowanie kierujemy dla Naszych partnerów Fire-Max, Kadimex, FENIX.MARKET, które po raz kolejny dostarczył i udostępniły nowoczesny sprzęt ratowniczy na poszczególne stanowiska. Sprzęt do ćwiczeń ratownikom i instruktorom udostępniły również Jednostki PSP Dębica, PSP Jasło, OSP Brzostek, OSP Skurowa, OSP Siedliska Bogusz. Słowa podziękowanie dla Koła Naukowego Ratownictwa Technicznego SGSP za pomoc i udostępnienie sprzętu belki służącej do przygotowania wraków na poszczególne stanowiska i wsparcie w czasie warsztatów. Podziękowania dla pozorantów których zebrali Grzesiek Czajka i Bartłomiej Kot. Wpleciona pozoracja dała duży realizm przygotowanym stanowiskom.
Warsztaty nie były by możliwe gdyby nie przychylność i zgoda Dyrekcji Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jana Pawła II w Brzostku na terenie, której odbyła się kolejna edycja warsztatów za co z całego serca dziękujemy.
Podziękowania dla strażaków z Jednostki OSP Brzostek za profesjonalną pomoc i zaangażowanie w organizacje RESCUE BRZOSTEK 2023 gdzie bez ich pomocy i poświęconego czasu organizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa. Ze strony organizatora OSP Brzostek za warsztaty odpowiedzialny był Naczelnik OSP Brzostek Rafał Godniak, który również jest jednym z instruktorów.
W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali nas w trakcie realizacji warsztatów RESCUE BRZOSTEK 2023:
– Paratech
– ZŁOMAK Sp. z o.o. – Złomowisko i kasacja pojazdów z Tarnowa
– Grześ-Kop Grzegorz Orlow
– FHU Ligęzka Sp. z o.o. Grzegorz Ligęzka
– FHU Gabi
– Pomoc Drogowa Stanisław Jędrzejczyk
– FHU Marek Zięba
– AutoRev Piotr Stawarz z Brzostku
– Emar Sp. Jawna
– TMS International Sp. z o.o. Marek Wojnar
Już dzisiaj organizatorzy zapraszają na VI ogólnopolskie warsztaty ratownictwa technicznego Rescue Brzostek 2024.
Opracował:
Naczelnik OSP Brzostek Rafał Godniak
Foto: Kacper Pakuła dla Fire-Max