RESCUE BRZOSTEK 2019

W dniach 27-28.04.2019 zostały zorganizowane II Warsztaty Ratownictwa Technicznego „RESCUE BRZOSTEK 2019” , które odbyły się w miejscowości Brzostek (woj. Podkaprackie). Organizatorami warsztatów była Ochotnicza Straż Pożarna w Brzostku, Ochotnicza Straż Pożarna w Stobiernej.

Pierwszego dnia po rejestracji uczestników rozpoczęła je seria wykładów, które odbyły się w  Domu Kultury w Brzostku. Tematami wykładów były :

– „Dezaktywacja samochodów hybrydowych” – Rafał Junior Podlasiński

– „Prąd na miejscu zdarzenia” – Sylwester Adamek

– „Współpraca straży pożarnej z ZRM” – Bartłomiej Kot

Po zakończonych wykładach uczestnicy udali się na plac przy ul. Szkotnia w Brzostku, gdzie czekało na nich ponad 30 wraków samochodów.  Strażacy podzieleni wcześniej na grupy ćwiczyli na 5 stanowiskach, na których realizowana tematykę Cross-Rammingu , podnoszenie gabarytów, samochód na barierze, samochód pod busem, a także postępowanie z poszkodowanymi, w tym tamowanie krwotoków za pomocą staz taktycznych i packingu rany na stanowisku z ratownikami medycznymi.  Instruktorami przez te dwa intensywne dni byli: Rafał Junior Podlasiński, Paweł Karabin, Paweł Ryś, Paweł Bieleń, Mikołaj Stosio, Szymon Marszał, Artur Marszał, Rafał Godniak, Grzegorz Łojek i Bartłomiej Kot. Ponadto wykład o prądzie poprowadził Sylwester Adamek. Uczestnikami byli strażacy z całej Polski zarówno ochotnicy, jak i zawodowcy. W przerwach między ćwiczeniami strażacy mogli zapoznać się ze sprzętem ratowniczym na stoiskach firm FIRE-MAX, Fenix Market, Paratech, Fenix.Market. W warsztatach uczestniczyło łącznie 90 strażaków z PSP i OSP. Warsztaty, podczas których można było poszerzyć wiedzę i umiejętności w zakresie technik ratowniczych cieszyły się dużym zainteresowaniem i zakończyły się uzyskaniem stosownych certyfikatów uczestnictwa, które otrzymają uczestnicy warsztatów.

Gościem specjalnym RESCUE BRZOSTEK 2019 była Mistrzyni Świata kpt. Agnieszka Wojciechowska – FIRE-MAX TEAM . Agnieszka, na co dzień strażak w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, po pracy trenuje, biega, pływa, wiosłuje i walczy w dyscyplinach sportowych dla mundurowych. Od tego roku, wspiera ją Fire-Max Team!

Podziękowanie dla Naszego partnera Lukas Fire-Max, który dostarczył narzędzia hydrauliczne na poszczególne stanowiska.  Sprzęt do ćwiczeń ratownikom udostępnili również Kadimex, Paratech, Fenix.Market dzięki którym mieliśmy okazję testować systemy podpór do stabilizacji Paratech oraz inny sprzęt ratowniczy.

Warsztaty nie były by oczywiście możliwe gdyby nie instruktorzy i przy tej okazji słowa podziękowania kieruje do wszystkich i każdego z osobna za poświęcony czas oraz przekazaną wiedzę. Podziękowania dla  strażaków z Jednostek OSP Brzostek i OSP Grudna Dolna za profesjonalną pomoc w organizacji II warsztatów ratowniczych RESCUE BRZOSTEK 2019 gdzie bez ich pomocy i poświęconego czasu organizacja tego wydarzenia byłaby dużym utrudnieniem. Ze strony organizatora OSP Brzostek za warsztaty odpowiedzialny był Naczelnik OSP Brzostek Rafał Godniak.

Wyrazy podziękowania  kierujemy do osób, instytucji i firm, które wsparły organizację warsztatów „RESCUE BRZOSTEK 2019”

– Burmistrza Miasta i Gminy Brzostek Pana Wojciecha Staniszewskiego

– Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy

– Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Brzostku dh Daniela Wójcika

– Kierownika Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku Pani Marty Król

– Fire-Max

– Kadimex

– Paratech

– Fenix Market

– Bezalin S.A.

– Rosenbauer Polska

– Złomowisko pojazdów – Ślusarstwo Władysław Radzik ze Straszęcina

– Złomowiska pojazdów Lipinki

– Złomowisko pojazdów Pilzno

– Złomowisko pojazdów Szufnarowa

– FHU Mikrokosm Grzegorz Kłęk

– Betoniarnia Marbet Brzostek

– Warsztaty Terapii Zajęciowej w Brzostku

– Grzes-kop Grzegorz Orlow

– FHU Ligęzka Strzegocice

– PMS International Marek Wojnar Zawadka Brzostecka

– Stacja Kontroli Pojazdów Eugeniusz Łazowski z Brzostku

– Pomoc Drogowa Stanisław Jędrzejczyk z Brzostku

– Drukarnia Zet

– TV Brzostek

– Droga Ratownika

– Podkarpackie998

Już dzisiaj organizatorzy zapraszają na III Warsztaty Ratownicze „Rescue Brzostek 2020”.

Opracował: Naczelnik OSP Brzostek

Rafał Godniak